...
styl farmhouse we wnętrzach

styl farmhouse we wnętrzach

Styl farmhouse to styl dekoracyjny, który nawiązuje do tradycyjnych wiejskich domów z Ameryki Północnej i Europy. Nazywany bywa również wiejskim lub rustykalnym. Charakteryzuje się prostotą, naturalnymi materiałami i wygodnymi meblami, które mają odniesienia do tradycyjnego, wiejskiego życia. Cechą charakterystyczną tego stylu jest łączenie nowoczesnych elementów z rustykalnymi, co sprawia, że wnętrze nabiera charakteru i wyjątkowego klimatu. Wnętrza w stylu farmhouse są przestronne, ciepłe i przytulne, z dominacją naturalnych kolorów, takich jak beż, biel, szarości, brązy, a także drewna i kamienia.

kolory

Dominującymi kolorami w stylu farmhouse są beże, jasne szarości, złamane, mleczne biele, ciepłe brązy i zieleń. Mogą pojawić się także delikatne odcienie brudnego różu, zszarzonego błękitu czy też pastelowych kolorów.

styl farmhouse we wnętrzach
We wnętrzach w stylu farmhouse dominują naturalne, ciepłe kolory.

materiały

Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, cegła i metal, są powszechnie stosowane we wnętrzach w stylu farmhouse. Meble są wykonane z drewna, a podłogi mogą być wykonane z desek, terakoty lub kamienia. Przeważa drewno o charakterze rustykalnym – widocznie ociosane deski lub belki, sęki i mocniejsze usłojenie. Drewno często bejcowane jest na nieco rozmydlone, zszarzałe lub orzechowe kolory, albo przeciwnie – pozostawione naturalne, jedynie zabezpieczone bezbarwnym matowym lub satynowym olejem.

styl farmhouse we wnętrzach
Wnętrza w stylu farmhouse często wykańczane są drewnem

meble

Meble w stylu farmhouse są wygodne, proste i funkcjonalne. Dominują meble z naturalnego drewna lub malowane na biało. Charakterystyczne są stoły z długimi, grubymi nogami, drewniane szafki, ławki i regały. Ponadto meble w stylu farmhouse często nawiązują do stylu vintage. Fotele i sofy często są miękkie i rozłożyste, kształtem przywodzące na myśl wielkie, przytulne poduszki.

styl farmhouse we wnętrzach
Wnętrza w stylu farmhouse obfitują w miękkie, rozłożyste, a przede wszystkim wygodne meble.
styl farmhouse we wnętrzach
Fronty kuchenne najczęściej są ramkowe i posiadaja frezy, które nadają wnętrzu rustykalności. Stoły często wykonane sa z grubo ciosanych desek.

tekstylia

Wnętrza w stylu farmhouse wzbogacają miękkie tekstylia, takie jak wełna, len, bawełna, czy też skóra naturalna. Wszystko po to, by wprowadzić ciepło i przytulność do wnętrza. Często występują w kolorze białym lub jasnym szarym. Pojawia się również motyw kraty.

dodatki

Do stylu farmhouse pasują proste i naturalne dodatki, takie jak ozdobne poduszki, koce, chusty, wieńce z suszonych kwiatów, ceramika oraz żelazne akcesoria. Ważne, by wybierać rzeczy, które wyglądają na oryginalne, robione ręcznie lub wykorzystujące naturalne materiały. 

styl farmhouse we wnętrzach
Wybierając dodatki do stylu farmhouse najlepiej skupić się na elementach ceramicznych, matalowych i drewnianych.

otwarte półki

W stylu farmhouse otwarte półki są często stosowane w kuchniach i salonach, co dodaje przestrzeni i umożliwia wyeksponowanie pięknych przedmiotów, takich jak kieliszki lub talerze.

styl farmhouse we wnętrzach
Kuchnie często posiadają otwarte, drewniane półki. Okapy nawiązują do tradycyjnych form, są najczęsciej zabudowywane płytą gipsowo-kartonową lub chowane z zabudowie stolarskiej.

zieleń

Rośliny doniczkowe są ważnym elementem stylu farmhouse. Można je znaleźć zarówno w salonie, jak i w kuchni czy łazience, a także na zewnątrz domu, np. w ogrodzie. Są to raczej sielskie bukiety, wyglądające jakby dopiero co zostały przyniesione z łąki, niż dopracowane kompozycje kwiatowe.

styl farmhouse we wnętrzach
W jasnych wnetrzach farmhouse mozna wspaniale wyeksponować nawet najprostsze rośliny i gałązki.

kominek

We wnętrzach w stylu farmhouse często pojawiają się duże, dodające przytulności i domowego ciepła kominki. Ich powierzchnie najczęściej wykańczane są kamieniem naturalnym, cegłą lub drewnem. 

oświetlenie

Oświetlenie we wnętrzu w stylu farmhouse powinno być przytulne, ciepłe i naturalne. Kinkiety, lampy stołowe czy wiszące lampy mogą być wykonane z metalu, szkła lub drewna.

Podsumowując, styl farmhouse to połączenie prostoty, naturalnych materiałów i wygodnych mebli, które razem tworzą spokojny, rustykalny klimat. Wnętrza w stylu farmhouse są ciepłe, przytulne i nawiązują do naturalnego stylu życia. Charakteryzują się one prostotą i funkcjonalnością, a jednocześnie są pełne uroku.

Marzysz o wnętrzu w stylu farmhouse? Skontaktuj się z nami!

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.